BŁĘKITNA NA ZALEWIE WŁOCŁAWSKIM

Wiadomości spod żagla

W dniach 23-24 września 2023 na włocławskim akwenie odbyły się regaty żeglarskie „Błękitna Wstęga Zalewu Włocławskiego – ZARZECZEWO 2023 – memoriał Benedykta Michewicza”. Była to już 46 edycja tych zawodów, które od bez mała półwiecza organizuje YACHT CLUB ANWIL a strategicznym sponsorem od samego początku jest macierzysty zakład klubu firma ANWIL S.A. znany producent nawozów azotowych i PCW.
W miniony weekend na starcie regat zameldowało się 25 załóg – dominowali włocławscy żeglarze, ale liczna była też reprezentacja wodniaków z Płocka, nie zabrakło i innych gości, nawet z odległych regionów naszego kraju. W tym roku zmieniono formułę rozgrywania zawodów, a właściwie należałoby powiedzieć powrócono do tej stosowanej przed laty. Ten powrót polegał na tym, że zrezygnowano z podziału jachtów na poszczególne klasy, ale żeby wyrównać szanse w rywalizacji między różnorodnymi konstrukcjami zastosowano przelicznik regatowy Vi (bierze się w nim pod uwagę ciężar jachtu, długość, szerokość i powierzchnię jego ożaglowania itp.). Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólne były starty do poszczególnych wyścigów co wpisuje się w ideę rywalizacji o Błękitną Wstęgę – chodzi mianowicie o wyłonienie bezwzględnie najszybszego jachtu (lub jak kto woli najlepszego sternika) w danych warunkach, na danym akwenie (oczywiście uwzględniając wspomniany wcześniej przelicznik).
Bandera w górę, szklanki, „regaty uważam za otwarte” i życzenia „stopy wody pod kilem” w sportowej rywalizacji to nieodzowne atrybuty uroczystości otwarcia żeglarskich zawodów. W tym roku otworzył je Komandor Regat Waldemar Kowalski, Szef Komisji Rewizyjnej klubu i jednocześnie reprezentant firmy ANWIL , w której pracuje.


Przez dwa dni zmagań żeglarzy na wodach Zalewu Włocławskiego, udało się rozegrać wszystkie siedem zaplanowanych wyścigów. Aura dopisała, była przyjazna, słoneczna pogoda choć… odrobinę słabo wiało, cięższe jachty miały kłopoty żeby zmieścić się w czasie przed zamknięciem trasy danego wyścigu. Dzień pierwszy, to zmienny wiatr o sile 3-4 m/s i rozegrane cztery wyścigi które miały charakter raczej techniczny niż wytrzymałościowy. Drugiego dnia rozgrano trzy wyścigi w tym jeden dłuższy właśnie bardziej wytrzymałościowy a dwa pozostałe to klasyczne techniczne przy rozpiętości siły wiatru od 2 do 4 m/s., czyli spokojnie a nie jak w większości na minionych Błękitnych.
Regaty przebiegły bez znaczących kolizyjnych przypadków, dzięki temu zabezpieczający regaty koledzy z włocławskiego WOPR – wspierani przez grupę ratowników z Kłodawy – mieli spokojne zajęcie. Jednak trzeba oddać, że byli niezwykle czujni i reagowali na każde, może czasem nieoczekiwane zachowanie którejś z załóg i zawsze byli w pobliżu – pełna asekuracja.
Tytułową Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego, oraz błękitny Puchar od komandora klubu Wojtka Wareckiego i nagrodę w wysokości 2000,00 zł wywalczyła załoga Macieja Mikołajczyka na jachcie „CALIBRA 21”. Nie dali szans konkurentom zajmując pięć razy pierwsze miejsce i dwa razy drugie w poszczególnych wyścigach. Nagrodzonych załóg było więcej, organizatorzy przeznaczyli pulę nagród finansowych do 6 miejsca, a dodatkowo wszystkie załogi wzięły udział w losowaniu nagród rzeczowych co zawsze cieszy się dużym powodzeniem.
Zmiana formuły regat wymusiła zmianę sposobu wyłonienia zdobywcy statuetki memoriałowej, która poświęcona jest pamięci Benedykta Michewicza, byłego Prezesa ANWILU S.A., wielkiego mecenasa sportu we Włocławku. W tym roku postanowiono uhonorować nią najstarszego sternika regat i przypadła ona Janowi Górecznemu ( jacht „ZEFIR”) z Włocławka.

W oczekiwaniu na podsumowanie rywalizacji wszyscy uczestnicy regat, a także sympatycy żeglarstwa, którzy odwiedzili w tym czasie gościnną Marinę Zarzeczewo, mogli posilić się tradycyjnym pysznym żurkiem kujawskim – to taki mały ukłon organizatorów dla gości Mariny.
Bez sponsorów się nie da zorganizować takich zawodów i w tym roku oprócz już wymienionego Sponsora Głównego ANWILU S.A. były to to firmy: KLEiB, INSTAL-PROJEKT, ORPAK, OHZZ Chodeczek, Zakład Budowlany Jan Góreczny, RADPAK, JTDM Janiak, DOORMAX, BTL Logistik, WOD-BUD Kliński, SILVER OPTIC i HURTOSTAL. Wsparcia w formie dotacji udzielił Urząd Miasta Włocławka.
Uczestniczącym załogom przypadła do gustu zmiana formuły i już zapowiedzieli się na następną edycję. I tylko szkoda, że to pomału już koniec sezonu…

WYNIKI:
m-ce sternik nr startowy nazwa jachtu

 1. Maciej Mikołajczyk 30 CALIBRA 21
 2. Radosław Cierpiał 48 KLEIB
 3. Piotr Ubysz 69 KOLIBER
 4. Artur Koziński 44 ŚWIĘTY KAMIEŃ
 5. Marek Ochmański 40 CARO
 6. Andrzej Łukasiak 49 JOSTKA 3
 7. Marek Kudelski 46 KORMIX
 8. Piotr Chojnacki 36 JAK LISTY
 9. Jakub Charaszkiewicz 38 EL WARIATKA
 10. Zbigniew Kacperski 37 RELAX
 11. Michał Machowski 24 ANANKE
 12. Rafał Gapiński 47 GALION
 13. Edward Sucharda 28 SUCHA WYDRA
 14. Wiesław Milewicz 41 TĘCZA
 15. Jan Góreczny 34 ZEFIR
 16. Dariusz Uryszek 45 SANTA ANNA
 17. Marek Makarewicz 31 BELLA
 18. Paweł Jędrzejewski 32 VICTORIA II
 19. Dariusz Szabat 35 FAZA
 20. Dariusz Szwanke 43 PROMET
 21. Krystian Kędzierski 42 CARPE DIEM
 22. Jacek Chrzanowski 39 GILIGILI
 23. Jarosław Marciniak 33 SILKE
 24. Łukasz Pilarski 29 NEPTUN
 25. Wojciech Lewandowski 27 NASZA